Sudeckie osobliwości przyrody


Sudety to bardzo ciekawe pasmo górskie. Nie należy ono do najwyższych polskich gór ale swoim urokiem dorównuje (choćby Pieninom), a nawet przewyższa wiele z nich. Najbardziej charakterystycznymi cechami tego masywu są strome zbocza, łagodne szczyty i grzbiety oraz łatwe podejścia. Sudety zbudowane są z kilku pasm: z Gór Sowich, najstarszych na kontynencie, Gór Stołowych (więcej wiadomości), które są jedynymi w Europie posiadającymi budowę płytową. Dodatkowo Góry Izerskie – najzimniejsze miejsce w kraju. Tutaj droga asfaltowa nagle zamienia się w kamienistą po to aby po chwili doprowadzić nas ku pięknym szczytom. Jest to miejsce gdzie dzika przyroda, doliny i imponujące wierzchołki sąsiadują z wielkimi miastami, kopalniami i nowoczesnymi obiektami. Mimo, iż w Sudetach przemysł jest dość dobrze rozwinięty nadal zachowała się piękna przyroda, mnóstwo zieleni i co ważne spokój.

Swój raj odnajdą tu na pewno miłośnicy pieszych wędrówek. Wiele tras i szlaków turystycznych prowadzi na najbardziej malownicze szczyty. Co ciekawe, można znaleźć tam pozostałości po średniowiecznych zamkach i wspaniałych pałacach, a także stare kopalnie i kamieniołomy. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i przygotowana na wciąż rosnącą liczbę turystów. Sudety charakteryzuje wysoki standard i poziom usługi w kontekście noclegowym. Większość z takich miejsc położona jest w malowniczym otoczeniu. Ceny nie są wygórowane ale pamiętać należy ceny są niższe latem (pomoc noclegowa), ponieważ zimą Sudety zamieniają się w ośrodek sportów zimowych.

Propozycją na ciekawe wycieczki jest zwiedzenie sudeckich wodospadów – Kamieńczyka jest najwyższą kaskadą w polskich Sudetach. Z 27 metrów woda spada do wspaniałego wąwozu. Jest to miejsce najbardziej znane w Karkonoszach. Wodospad najlepiej podziwiać schodząc w kasku na głowie, do skalistego wąwozu. Wilgotne urwiska doskonale pokazują jak wielkim żywiołem jest woda. Mniej odważni mogą poprzestać na podziwianiu zjawiska z góry, z mostku nad krawędzią urwiska. Drugi wodospad, Szklarki ma 13 metrów wysokości, a w jego pobliżu mieści się małe schronisko Kochanówka. Szczególnie urokliwie wygląda ścieżka wiodąca, dziką doliną. Żadne słowa nie oddadzą piękna Sudetom. Tutaj po prostu trzeba przyjechać i zobaczyć to na własne oczy.

2 thoughts on “Sudeckie osobliwości przyrody

  1. Ja najbardziej lubię Sudety zimą, jest trudniej i trzeba bardziej uważać,ale śnieg dodaje niesamowitego uroku i piękna tym górom

  2. Jan89 a ja lubię latem jak słychać świergot ptaków i jest ta upalnie, a człowiek posuwa się powoli w górę, a potem ta satysfakcja ze zdobycia szczytu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *