Kliniki chirurgii naczyniowej w Polsce. Czy łatwo wybrać szpital?

Po wielu rozmowach, konsultacjach i szczegółowych badaniach otrzymujemy diagnozę: schorzenie naczyniowe. Być może potrzebna jest operacja lub drobny zabieg. Natychmiast pojawia się pytanie – gdzie się leczyć? Chirurgia naczyniowa w Polsce stoi na wysokim poziomie, zatem do wyboru mamy sporo dobrych ośrodków. Na szczególne wyróżnienie zasługują poniższe kliniki (są one częścią renomowanych szpitali).

Szczecin – Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii SPSK 2

Lekarze z tej kliniki od 2018 roku wykorzystują innowacyjną modyfikację wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków. Na podstawie tomografii komputerowej drukuje się model 3D aorty danego pacjenta. Do uzyskanego wydruku chirurg dopasowuje protezę naczyniową (stent-graft), czyniąc ją spersonalizowaną. Ułatwia to późniejszą operację. Inne zabiegi przeprowadzane w jednostce to np. wszczepienie filtru do żyły głównej dolnej przy zakrzepicy żył głębokich lub wewnątrznaczyniowe leczenie rozwarstwienia aorty.

Lublin – Klinika Chirurgii Naczyń i Angiologii SPSK 1

Klinika wyodrębniła się w roku 1971. Wraz z Zakładem Radiologii Zabiegowej i Diagnostyki Obrazowej tworzą obecnie Wielodyscyplinarny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Naczyń. Dzięki takiej współpracy możliwe jest przeprowadzenie na miejscu wielu koniecznych badań, np. rezonansu magnetycznego naczyń kończyn dolnych czy tętnic szyjnych. Oddział nieustannie się rozwija – na jego terenie realizowano wiele programów badawczych. Dotyczyły one np. leczenia zachowawczego niedokrwienia kończyn dolnych czy leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Gdańsk – Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK

Jednostka uniwersytecka, w której wykonywane są między innymi liczne zabiegi z wykorzystaniem techniki przezskórnej. Używając tej metody, leczy się np. zwężenia tętnic szyjnych czy urazy naczyń. Ze strony kardiochirurgicznej – klinika specjalizuje się w przezskórnym wszczepianiu zastawek serca. Szczególną uwagę zwraca fakt, że jednostka przykłada dużą wagę do rzeczowej edukacji pacjenta odnośnie jego choroby i procesu leczenia.

Wrocław – Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK

Rocznie wykonuje się tutaj około 1500 operacji chirurgicznych (łącznie). W zakresie chirurgii naczyniowej - lekarze przeprowadzają np. przezskórną angioplastykę z wszczepieniem stentów do tętnicy czy operację żylaków kończyn dolnych. Co drugi dzień klinika pełni dyżur dla pacjentów w stanach ostrych i po urazach naczyniowych. Oddział funkcjonuje od 1972 roku.

W jaki sposób wybrać szpital?

Przede wszystkim należy zastanowić się, czego oczekujemy. Jeśli specjalista z dziedziny chirurgii naczyniowej zasugerował, że najlepiej lub najbezpieczniej byłoby wykonać daną operację określoną metodą, powinniśmy dowiedzieć się, w jakich szpitalach jest to możliwe. Oczywiście idealnie byłoby wytypować ośrodek, w którym lekarze wykonali już setki lub tysiące podobnych zabiegów.

Trzeba także zwrócić uwagę na to, aby szpital nie był zbytnio oddalony od naszego stałego miejsca zamieszkania, ze względów praktycznych – długa podróż może być męcząca, szczególnie dla osoby po hospitalizacji. Dobrze jest przejrzeć stronę internetową danej placówki. Zazwyczaj można tam znaleźć nazwiska zatrudnionych specjalistów, profil ośrodka, statystyki i numer kontaktowy, np. do sekretariatu kliniki. Warto zadzwonić i uzyskać odpowiedzi na pytania: czy przyjęcie jest możliwe, jaki jest najbliższy wolny termin, itd. Lekarz kierujący powinien wyjaśnić pacjentowi, na czym polega planowany zabieg oraz udzielić wskazówek odnośnie wyboru placówki. Czasem zdarza się tak, że ten właśnie lekarz wykona operację. Prawdopodobnie dobrze zna on pacjenta i orientuje się w jego historii chorobowej, co też jest niemałym plusem.

Decyzja o wyborze kliniki powinna być przemyślana i podjęta świadomie. Przed dokonaniem wyboru dobrze jest skonsultować ze specjalistami oraz zebrać niezbędne informacje. Wsparcie rodziny również może okazać się nieocenione.

Strona główna I Kontakt
Ptchn.pl - chirurgia naczyniowa