Biała Sobota Naczyniowa – co działo się podczas tego wydarzenia?

W ciągu ostatnich lat dużą popularność zdobyły zdrowotne akcje profilaktyczne. Mają one na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na określone schorzenia, ich przyczyny, następstwa, a przede wszystkim – metody zapobiegania i prewencji. To niezwykle istotne, aby osoby z alarmującymi objawami oraz ludzie narażeni na pewne przypadłości mogli uzyskać rzetelne informacje. Jednym z przedsięwzięć, które zasługuje na wyróżnienie, jest Biała Sobota Naczyniowa. Zorganizowano ją w wielu miastach Polski, w ramach kampanii Ocal Nogę - po raz pierwszy w grudniu 2013 roku. Pięć miesięcy później wydarzenie powtórzono.

Biała Sobota Naczyniowa

Główne idee przyświecające akcji to: promocja zdrowia i zwiększanie świadomości związanej z chorobami naczyniowymi, które często występują w populacji. W trakcie obu edycji Białej Soboty Naczyniowej można było za darmo skonsultować się z ekspertem, otrzymać podpowiedzi i zalecenia, wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Uczestnicy mieli okazję zadać najbardziej nurtujące pytania i uzyskać wyczerpujące odpowiedzi. Przekazanie kluczowych wiadomości w sposób prosty, ale fachowy – to podstawa w edukacji zdrowotnej.

Dlaczego organizowane są takie wydarzenia?

Niektórzy, mimo naglących kłopotów ze zdrowiem, na wizytę w poradni specjalistycznej muszą czekać długo. Inni zdają sobie sprawę z problemu, ale bagatelizują go i nie chcą udać się do lekarza. Sporo osób posiada ogólne informacje na temat chorób, które w przyszłości mogą im zagrażać (np. cukrzyca typu II), na co dzień jednak nie mają oni czasu na dokładne zgłębienie zagadnienia. Wydarzenia profilaktyczne, takie jak Biała Sobota Naczyniowa, rozwiązują te trudności – odbywają się w dzień wolny od pracy, każdy może wziąć w nich udział, są całkowicie bezpłatne. Nie trzeba stać w długich kolejkach, ani tygodniami oczekiwać na wizytę lub wykonanie badania. Niezbędna wiedza przekazywana jest otwarcie, w sposób prosty, ciekawy i zrozumiały dla każdego.

Badania, porady i zajęcia praktyczne

Uczestnicy korzystali z licznych możliwości oferowanych przez organizatorów. Dostępne były między innymi: pomiar masy ciała, badanie poziomu glukozy we krwi (diagnostyka cukrzycy), pomiar ciśnienia tętniczego (wstęp do rozpoznania nadciśnienia), analiza składu ciała, badanie wskaźnika kostka-ramię (istotne przy podejrzeniu niedokrwienia kończyny dolnej, spowodowanego np. schorzeniem tętnic). Wskaźnik kostkowo-ramienny to iloraz ciśnienia skurczowego zmierzonego na stopie oraz jedno odpowiednika na ramieniu.

Ponadto, podczas edycji wiosennej (np. na Placu Wolności w Poznaniu), osoby zainteresowane mogły porozmawiać z dietetykiem i uzyskać poradę odnośnie prawidłowego odżywiania. Profesjonaliści udzielili wskazówek dotyczących aktywności fizycznej, która wpływa korzystnie na kończyny dolne. Nie zabrakło także zajęć praktycznych – instruktażu nordic walking, pokazu ćwiczeń gimnastycznych czy szkolenia z pierwszej pomocy.

Kto był zaangażowany w akcję?

Główny inicjator Białej Soboty Naczyniowej to Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej. Z bogatej oferty wydarzenia można było skorzystać w licznych placówkach i ośrodkach w całym kraju (edycja grudniowa), a także w centralnych punktach niektórych miast (edycja majowa). Specjaliści z dziedziny chirurgii naczyniowej, lekarze z wieloletnim stażem, a w czasie wydarzeń plenerowych również dietetycy oraz studenci zaciekawieni tematem – to zespół, który służył pomocą. Akcję wspierali: krajowy konsultant chirurgii naczyniowej i krajowy konsultant angiologii.

Komu Biała Sobota Naczyniowa pomogła najbardziej?

Uczestnicy, którzy od pewnego czasu odczuwali niepokojące dolegliwości (np. ból w kończynach dolnych, zaburzone czucie w stopie lub łydce, silne zmęczenie po przejściu kilku metrów) mieli szansę szybko uzyskać wstępną diagnozę i radę, jakie działania należałoby podjąć w dalszej kolejności. Należy pamiętać, że pacjenci po przebytym udarze mózgu lub zawale serca oraz cierpiący na cukrzycę to osoby z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób naczyniowych.

Jakie jest znaczenie profilaktyki?

Regularne wykonywanie podstawowych badań, aktywny styl życia i konkretne zachowania prewencyjne mogą uchronić nas przed niebezpiecznymi i podstępnymi chorobami, np. miażdżycą tętnic i cukrzycą typu II. Warto o siebie zadbać! Świadomość i wiedza to fundamenty w walce o zdrowie i dobre samopoczucie.

Jaki sens ma diagnostyka?

Według raportu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, podczas grudniowej edycji wydarzenia przebadano blisko 1800 pacjentów, z czego u około dwóch trzecich rozpoznano schorzenie naczyniowe. Dodatkowo: 25 osób skierowano na ostry dyżur, natomiast 27 pacjentów zakwalifikowano do zabiegu rewaskularyzacji kończyn. Te liczby pokazują, jak istotna jest diagnostyka – to pierwszy krok do uratowania zdrowia, nim będzie zbyt późno.

Biała Sobota Naczyniowa to jedna z inicjatyw, które ułatwiają swobodny przepływ informacji między lekarzem, a pacjentem. Takie wydarzenia są potrzebne, aby w społeczeństwie wzmagała się chęć do systematycznej kontroli stanu zdrowia. Dają także możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych zagrożeń i - co za tym idzie - skutecznego ich leczenia.

Strona główna I Kontakt
Ptchn.pl - chirurgia naczyniowa